İstihdam ile ilgili ipuçları ve tüyolar

Bir iş aramanın birden fazla yolu olabilir. İdeal işvereni bulabilmek için en iyi çözüm ayağınıza gelebilir. Tüm adaylar için CV ve görüşme esnasındaki ilk izlenim çok önem taşımaktadır.

İşverenin kararını kendi lehinize çevirmek için CV'nizi hazırlama şeklinize ve görüşme esnasındaki duruşunuza çok dikkat etmenizi öneririz. Sadece bu faydalı yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.

CV'niz ile ilgili ipuçları ve tüyolar

- Okunabilmesi kolay bir yazı tipi kullanın
- CV'nizin Microsoft Word ya da bilinen bir font kullanılarak (Times New Roman veya Arial) yazılmış olmasına ve font büyüklüğünün 11-12 olmasına dikkat edin
- CV'nizi düzgün ve temiz bir dille, açık ve anlaşılır bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir.
- Sahip olduğunuz özelliklerden mümkün olduğunca bahsetmeye çalışın. İşverenler genellikle sizin önemli bulmadığınız detaylara da dikkat edebilirler.
- CV'nizi yazarken dürüst olmaya dikkat edin ve sahip olmadığınız bir özelliğinizi yazmayın. İşverenler yazdıklarınızın doğru olup olmadığını çoğu zaman kontrol ederler.
- Eğer isterseniz CV'nize fotoğrafınızı da ekleyebilirsiniz.

Ön Yazı ile ilgili ipuçları ve tüyolar

- Bu iş için neden uygun olduğunuzu belirtin
- Ön yazınızın içeriğini sizi işi almaya motive eden konular çerçevesinde belirleyin
- Motivasyonunuzu şirkete katabileceğiniz ek değerler ile birleştirmeye çalışın.
- Başvurmak istediğiniz iş için hazırladığınız ön yazınızda belirttikleriniz gerçekten yaşadığınız deneyimlere dayanmalıdır.
- Ön yazınızın içeriğini ve dilbilgisini dikkatlice kontrol edin. Bu ön yazı sizin kendinizi nasıl ifade ettiğinize ilişkin bir ilk izlenimdir.
- Hazırladığınız ön yazıyı pozitif bir şekilde sonlandırın.

İş görüşmesi

- Hazırlıklı gelin. İyi hazırlanmış bir aday karşı tarafa kendine güvenen ve işi bilen bir insan izlenimi bırakır.
- Şirket hakkında araştırma yapın. Görüşme yaptığınız kişi size firma hakkında sorular yöneltebilir ve eğer iyi araştırma yaptığınızı ve firma ile ilgilendiğinizi kanıtlarsanız iyi bir izlenim bırakmış olursunuz.
- Pozisyon için uygun aday olduğunuzu belirtecek nedenler sunmaya hazır olun. Sizi diğerlerinden ayıran özellikler nedir?
- Görüşmeden önce, kendi amaçlarınızı belirlemeniz çok önemli. Potansiyel bir işveren; size profesyonel hayatınızdaki uzun ya da kısa vadedeki amaçlarınızı sorabilir.
- Zayıf yönleriniz kadar güçlü yönlerinizi de bilmeye çalışın. Zayıflıklarınızdan ve geliştireceğiniz özelliklerinizden de bahsedin. Kendi hatalarınızı kabul ederken gösterdiğiniz cesaret takdir edilecektir.
- Görüşme yapacağınız kişiye yönelteceğiniz sorularınızı önceden hazırlayın. Unutmayın ki bu davranışınız sizin aktif, sosyal ve işle ilgilenen bir kişi olduğunuzu gösterir.

Genel Olarak

- Kibar, sakin ve kendine güvenen bir duruş sergileyin.
- Uygun kıyafetler seçin ve görüşmenizden birkaç dakika önce orada olun.
- Dürüst cevaplar verin. Eğer sorular net değilse, tekrardan sorulmasını rica edebilirsiniz.
- İşvereninize teslim edeceğiniz evraklarınızı (CV'niz ve ön yazınız) tekrar gözden geçirin.
- İrtibat bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Eğer iş için siz seçilirseniz konuyla ilgili sizinle irtibata geçilememesi size sunulan fırsatı kaçırmanıza neden olabilir.
- Pozitif bir tavır sergileyin ve iş için en uygun aday olduğunuz fikrini düşünerek başlayın.