Türkiye'nin en beğenilen şirketleri ödül töreni Adecco ana sponsorluğunda gerçekleştirildi


ADECCO’nun sponsorluğunda ve Türkiye’nin en yenilikçi iş ve ekonomi dergisi Capital’in işbirliğinde düzenlenen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2011” araştırmasında dereceye giren şirketlere ödülleri özel bir gecede verildi. The Ritz-Carlton İstanbul’da yapılan muhteşem ödül töreninde, dereceye giren şirketler ödüllerini büyük bir coşkuyla alırken, başarılarının sırlarını da davetlilerle paylaştılar. Araştırma ve ödül töreninin ana sponsorluğunu, 10 yıldır olduğu gibi bu yıl da insan kaynakları ve istihdam çözümleri konusunda dünya lideri olan Adecco üstlendi. Araştırma ve tören gecesine, Qatar Airways ve T-Systems destek sponsor olarak katkıda bulundu.

37 farklı sektör, bin 500’ün üzerinden yönetici

Capital Dergisi’nin 12’incisini düzenlediği “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2011” araştırması, çok sayıda sektörden üst ve orta düzey yöneticinin Türk iş dünyasındaki şirketleri ve kendi sektörlerindeki rakipleri hakkındaki görüşleri değerlendirilerek gerçekleştirildi. Capital’in Aralık sayısında yayınladığı ve GfK Türkiye ile birlikte gerçekleştirdiği 2011 araştırmasında, 37 farklı sektör için, 500’ün üzerinde şirketten 1.592 orta ve üst düzey yöneticiye ulaşıldı. Tarafsız görüşler doğrultusunda gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Beğenilen Şirketleri 2011 Araştırması” her sektörden şirketler ve yöneticiler için çok önemli mesajlar içeriyor.

En beğenilen şirket yine Turkcell

Bu yılın listesinde toplam 26 şirket yer aldı. İlk 5 değişmezken lider yine Turkcell oldu. Onu Garanti Bankası ve Arçelik izledi. İlk 5’teki diğer şirketler ise Koç Holding ile Eczacıbaşı Topluluğu oldu. 5 şirketin ligden düştüğü 2011’de, 6 yeni isim ilk 20’ye katıldı. İlk 3’ü zirveye taşıyan kriterlerin arasında ise teknoloji kullanımı ve yenilikçilik öne çıkıyor.

İş dünyasına göre ideal şirket kriterlerinde ilk sırada, yüzde 35,6 ile hizmet ve ürün kalitesi geliyor. Onu yüzde 35,1 ile müşteri memnuniyeti, yüzde 30,4 ile güvenilir şirket olma, yüzde 23,8 ile yönetim kalitesi ve şeffaflığı, yüzde 22,6 ile yenilikçilik takip ediyor. Bu kriterler arasında finansal sağlamlık yüzde 21,4, çalışan memnuniyeti ise yüzde 20 pay alıyor. En beğenilenler kulübünde yer alan şirketlerin CEO’ları da bu faktörlerin altını çiziyor.

Üst yöneticilere göre itibarlı şirket olmanın yolu kalite, yenilikçilik ve güvenilirlikten geçiyor.

Betül Gülmez: Global deneyimlerimizi paylaşmaktan mutluyuz

Gecede konuşma yapan Adecco Türkiye Satış ve Operasyon Direktörü Betül Gülmez, Türkiye’nin dünya ölçeğinde etkili olan krizden sonra başarılarıyla adından söz ettiren şirketleri sayesinde olumlu ekonomik gelişmelerin yaşandığı bir ülke olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gururla söylüyorum ki, Adecco Türkiye olarak doğru işgücü ve işvereni doğru zamanda bir araya getirerek istihdam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalarımızla dünya ölçeğinde temsil ettiğimiz bölgede etkili sonuçlar elde ederek olağanüstü ilerleme için ödüllendirildik. Yakın zamanda aldığımız bu ödülle taçlandırdığımız  uluslararası bilgi ağımızı, yerel bakış açımızı ve uzmanlığımızı da kullanarak sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Global deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaktan memnuniyet duyacağız.”

Tibet Eğrioğlu: Yeni yasa tasarısı iş verimini çok artıracak

Adecco Türkiye Doğu Avrupa Bölgesi Direktörü Tibet Eğrioğlu ise gecede yaptığı değerlendirmede, ülkede yaşanan olumlu gelişmelere dikkat çekti. Eğrioğlu, “Özel istihdam sektörü kendi adına ajans çalışanları, kullanıcı organizasyonlar, hükümetler, yerel yöneticiler ve sendikalar gibi işgücü piyasasının tüm bileşenlerine olan katkısını ve ilişkisini aktif biçimde geliştirmeye kendini adamıştır. Ayrıca, sektörün kendi profesyonelliğini ve organizasyonunu geliştirmeye yönelik istekliliği vardır” dedi. 4857 Sayılı İş Kanunu’nun Bazı Maddeleri’nin Değiştirilmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı’na da değinen Tibet Eğrioğlu, “Bu tasarı iş hayatımızı daha da verimli hale getirecektir. Ekonomik durgunluğun hüküm sürdüğü ve işsizliğin her geçen gün artma eğiliminde olduğu ülkemizde, istihdamı artırmaya yönelik politikaların başında, çalışma mevzuatının esnekleştirilmesi yer almalıdır. Bizler sektör olarak bu kanun tasarısına destek vermekteyiz” dedi.

İşte 2011 yılının En Beğenilenleri:

Araştırmaya katılan yöneticilere göre kaliteli ürün sunan, tasarımcı ve yenilikçi şirketler, itibar liginde ön sıralarda yer almayı hak ediyor. Çalışanlarına önem veren, onların gelişimlerine yatırım yapan ve haklarını samimiyetle tanıyan şirketler de yüksek beğeni puanı alıyorlar. Sektörlerin en beğenilenlerini ortaya koyan sıralamada ilk 3 içinde yer alan şirketler de bu özellikleriyle öne çıkıyor.

Türkiye'nin en beğenilen ilk 20 şirketi:

1          TURKCELL

2          GARANTİ BANKASI

3          ARÇELİK

4          KOÇ HOLDİNG

5          ECZACIBAŞI TOPLULUĞU

6          COCA-COLA / UNILEVER

7          THY

8          İŞ BANKASI

9          PROCTER&GAMBLE

10        SABANCI HOLDİNG

11        DOĞUŞ GRUBU / VODAFONE

12        MICROSOFT

13        BORUSAN HOLDİNG / ÜLKER

14        BSH

15        TOYOTA

16        PEGASUS / TÜRK TELEKOM

17        VESTEL

18        MERCEDES / SHELL

19        TÜPRAŞ

20        IBM / LC WAIKIKI


 
 
  • Adecco , İşkur’un denetiminde 26.12.2013 tarihli 442 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
  • 4904 sayılı iş kanunu gereği iş arayanlardan her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edilemez ve ücret alınamaz.
  • Adecco Türkiye GAN Küresel İşbaşında Eğitim Ağı Üyesidir
  • 2012 © Adecco Türkiye