Faydalı Bilgiler

Mülakata öncesinde neler yapmalıyız? 

Öncelikle mülakata gitmeden önce özgeçmişinizin güncel olduğundan mutlaka emin olun. Böylelikle özgeçmişinizi bir kaç kez okuyarak, hafızanızı tazeleme imkanınız olacaktır.

Özgeçmişinizdeki bilgilerle mülakat sırasında sorulara vereceğiniz yanıtlar birbiriyle tutarlılık göstermesi çok önemlidir. Dolayısıyla özgeçmişinizde tamamen doğru bilgilere yer verin.

Görüşmeye gideceğiniz şirket hakkında araştırma yapın. Mülakat sırasında neden o şirkette çalışmak istediğiniz sorulduğunda buna göre nedenlerinizi açıklayabilirsiniz.

Şirket hakkında araştırmanızın dışında, firmanın faaliyet gösterdiği sektör hakkında ve başvurduğunuz pozisyonla ilgili  bilgi edinmeyi unutmayın. Pozisyonla ve işle ilgili soracağınız soruları hazırlayın. İşe olan ilginizi sorular sorarak işverene hissettirebilirsiniz.

Özgeçmişinizde belirttiğiniz iş deneyimleriniz ve şirket içindeki görevlerinizle ilgili gelecek sorulara hazırlıklı olun. Güçlü ve zayıf yönleriniz, daha önce yaşamış olduğunuz bir problemi nasıl çözdüğünüz gibi sorular da mutlaka gelecektir. Bu sorulara karşı kısa sürede cevap vermeniz bu görüşmeyi ne kadar ciddiye aldığınız konusunda işverene fikir verecektir.

Görüşmeye gitmeden önce son olarak dikkat etmeniz gereken nokta, giysi seçimidir. Kurumsal hayata uygun tarz ve renkte kıyafetler tercih edin.  Kadın adaylar aşırı makyajdan ve dekolte kıyafetlerden kesinlikle kaçınmalı. Bu gibi durumlar mülakatı gerçekleştiren kişiyi rahatsız edecek ve olumsuz düşünmesini sağlayacaktır.
 
 
  • Adecco , İşkur’un denetiminde 26.12.2013 tarihli 442 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
  • 4904 sayılı iş kanunu gereği iş arayanlardan her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edilemez ve ücret alınamaz.
  • Adecco Türkiye GAN Küresel İşbaşında Eğitim Ağı Üyesidir
  • 2012 © Adecco Türkiye