Özgeçmişinizi Hazırlarken 

Özgeçmişiniz formal ve yalın bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Özgeçmişinizi hazırlarken önemli bilgileri vermeye özen gösterin. Eğitiminiz, iş hayatınızdaki deneyimlerinizi, kronolojik sırada en son iş deneyiminizden başlayarak geriye doğru sıralayın.

Ay ve yıl olarak başlangıç ve bitiş tarihlerini belirtmeye özen gösterin. Her bir pozisyonunuzdaki en az 3 ana görevinizi ve başarılarınızı özgeçmişinizde mutlaka belirtin.

Eğer spesifik özellikler gerektiren bir işe başvuruyorsanız, bu özelliklere uygun olduğunuzu gösteren örneklere yer verin.

Kısa süreli de dahil olmak üzere tüm iş tecrübelerinize özgeçmişinizde yer verin. İşe alım süreci sonunda, referans kontrolü sırasında ortaya çıkabilecek, özgeçmişinizde belirtmediğiniz iş tecrübesi veya pozisyonu, özgeçmişinizin güvenilirliğini zedeleyebilir.

Özgeçmişinizde yazım hataları olup olmadığını kontrol edin. Anlam bozukluğunun olduğu cümleler, işveren veya mülakatı gerçekleştiren kişiye olumsuz bir izlenim verecektir.

Özgeçmişinizde resminizi kullanıyorsanız, formal olmasına dikkat edin.

Özgeçmişinizin güncel olmasına özen gösterin, unutmayın her yeni iş deneyimi/görevi/başarısı sizi mülakatta başarıya götürebilir.  

Önyazı

Önyazınızı hazırlarken amacınız özgeçmişinizi özetlemek değil, genel ve önemli olan noktaları belirtmek olmalıdır. Önyazınızı anlaşılması kolay, 1 sayfayı geçmeyecek şekilde 3 – 4 paragrafla sınırlı tutmalısınız. Neden bu özgeçmişi işverene gönderdiğinizi, bir pozisyona başvuruyorsanız neden o pozisyon için doğru kişi olduğunuzu ve sizi tercih etmeleri için önemli olduğunu düşündüğünüz noktaları belirtmelisiniz. Bir çok şirket iyi hazırlanmış bir önyazının özgeçmiş kadar önemli olduğuna dikkat çekmektedir.

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
  • Adecco , İşkur’un denetiminde 26.12.2013 tarihli 442 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur.
  • 4904 sayılı iş kanunu gereği iş arayanlardan her ne ad altında olursa olsun menfaat temin edilemez ve ücret alınamaz.
  • Adecco Türkiye GAN Küresel İşbaşında Eğitim Ağı Üyesidir
  • 2012 © Adecco Türkiye